Červen 2013

Papoušci, lilie /17.6.2013/

17. června 2013 v 23:02 | Vendy |  Kresby
Sice tu ještě zdaleka nemám všechny předešlé obrázky, ale řekla jsem si, že když už se mi střádají ty nové, mělo by se to sem naházet "za čerstva". Aspoň něco.
Nedávno mi přišly očekávané nové pastelky - rozmyvatelné Inktense, něco jako akvarelové pastelky, ale mnohem sytější a také suché pastely v blocích i tužkách. Ty jsem sháněla už nějakou dobu a byla jsem z balíčku opravdu nadšená. Od toho se také odvíjel nový zápal do kreslení, protože mne v posledních měsících chytl "záchvat" chuti experimentovat a když je materiál...
První jsem zkoušela pastely, ty sem však dám později, protože zrovna dneska jsem dodělala obrázek rozmyvatelnými pastelkami. Jako první jsem je zkoušela na něčem jednodušším, což byla lilie, která je mou oblíbenou květinou a kreslila jsem jí poněkolikáté, proto to nebylo nic složitého.
A4 a zhruba dvě hodinky práce.
Pozadí není ideální, holt jsem přišla na to, že to je opravdu lepší vzít načisto klasickými vodovkami. Nedá se nic dělat.

Práce, která byla dodělaná teprve před chvílí, je záležitost skoro pěti hodin čisté práce. Chtěla jsem zkusit něco rochu složitějšího a vzhledem k úžasné sytosti a jasu barev to chtělo něco, kde by bylo možné vyzkoušet těch barviček co nejvíc. Tak došlo na nápad namalovat papouška. Upřímně jsem nevěřila, že tohle vyjde. Ale vyšlo to.
Dalo to hodně práce, myslela jsem si, že to moc nedopadle, ale naštěstí ta práce stála za to a já jsem s výsledkem vážně spokojená.
Téměř 5 hodin práce, A4.
/pastelky Inktense, Derwent/

Lev, A2 /20.8.2012/

9. června 2013 v 13:58 | Vendy |  Kresby
Další kresba po jednorožci z konce května byla dárkem pro kamaráda. Nakreslený musel být do polovičky srpna. S náčrtem jsem začala už někdy ke konci června, protože jsem naprosto přesně tušila, že na to budu zase potřebovat pětiletku. Náčrtem to taky v červnu skončilo a pak jsem to dodělávalo na poslední chvíli, opět - jako vždy. Byla to teprve má druhá kresba na formát A2 (delší hrana cca 60 cm, kratší 40 cm - pro představu). Celkově to byl hrozný nezvyk a piplačka. Nezvyk, protože většinou nekreslím reálná zvířata (tím spíše kočky a kočkovité šelmy, netuším proč, ale nikdy mi to nešlo) a piplačka, protože mi tahle "sranda" trvala plus minus 13 hodin. Kdo někdy pracoval s pastelkami, ví, že to je na dlouho. Natož na tak velkou "plachtu". Přesto nedám na pastelky dopustit.
Musím říct, že ve výsledku jsem byla docela spokojená. Až na ty stromy. Ty mě vážně štvou, měla jsem jiné pastelky a nějak to nešlo, takže pak byly dodělávky fixou a vážně se to moc nepovedlo.
Celkově ale nakonec spokojenost.
Použité jsou obyčejné pastelky Maped + na světlejší barvy tvrdší pastelky Bellcolor. Na modré nebe jsou to pak suché pastely. Celé je to přelakované, aby se pastely nerozmazávaly.

Jedna z postupu:
A hotovo:

Jednorožec, A2 /30.5.2012/

6. června 2013 v 21:26 | Vendy |  Kresby

Další kresbou na řadě je jednorožec na formátu A2.
Někdy v dubnu jsem si totiž koupila čtvrtky A2 - do té doby jsem byla zvyklá na A3, v nouzi A4 a ke štěstí mi to stačilo, ale chtěla jsem vyzkoušet něco nového takže. . .byly doma. Pak už stačilo jen vymyslet téma a zapracovat na náčrtu. Původně jsem ani koně kreslit nechtěla, ale po chvíli uvažování jsem si řekla - proč ne. Koně jsem teď nějakou dobu nekreslila, tak zkusím, jestli to ještě vůbec umím… Nakonec z toho vylezlo ještě něco jiného, a to jednorožec - konečně jsem se uvolila nakreslit něco v mých oblíbených barvách, tedy především modré.

Práce pastelkami zabrala odhadem sedm a půl hodiny čistého času. Vlastně mi to přišlo jako celkem slušný výkon, na to, že A3 jsem schopna dělat i o dvě hodiny více - záleží na složitosti. Ovšem je pravda, že tady mi pomohlo i jednoduché pozadí. Se suchými pastely jsem nedělala ani zdaleka poprvé, ale nikdy jsem je nepoužila takhle doma a dobrovolně a už vůbec ne v kombinaci s pastelkami. Suché znamenají přelakování obrázku, aby se to "neopatlávalo" všude kolem a barva se nestírala. Přiznám se, lakovala jsem poprvé. Představa, že na to teď nastříkám ten průhledný sajrajt a možná pošlu do háje osm hodin práce . . . no nechtělo se mi do toho. Nakonec jsem to překousla a dala se do toho. Naštěstí čtvrtka ten lak snesla a nic se nezkazilo, čili paráda! Opravdu jsem byla po dlouhé době z něčeho nadšená.

Ve zkratce? Čtvrtka A2, 8 hodin práce, pastelky Maped, suché pastely.

Teď už jen k fotkám - omlouvám se, že u postupové fotky je ten mobil a ořezávátko, nějak mě nenapadlo, že by bylo fajn dát to na stranu. U té finální se jen omlouvám za ty zastíněné rohy, potřebovala jsem to zatížit, čtvrtka se trochu rolovala. Toť vše, snad se bude líbit.
________________________________________________________________________________
Je také zajímavé se na to podívat o rok nazpět. Více zkušeností, A2 je pro mě běžností (skončila jsem u A1), pastely taktéž (momentálně mám i suché pastely v tužce a nemůžu si je vynachválit, byť je mám chvíli). A samozřejmě i ty obrázky trochu zvýšily úroveň. Ale je fajn vidět ty pokroky.
________________________________________________________________________________


Postup:


Finální práce:

Pomůcka pro logopedii, písmenko Ř /28.2.2012/

4. června 2013 v 19:16 | Vendy |  Kresby
Prvním obrázkem po vánocích 2011, který mám naskenovaný, je jeden z asi pěti "projektů", který jsem dělala do školy na přání, jako pomůcku pro logopedii. Účelem bylo nakreslit obrázek s co nejvíce věcmi, ve kterých se vyskytuje určité písmenko. Naskenovaný mám, tuším, jen tento jeden, který byl dělaný na písmenko "Ř".Slova jako řeka, vepř, bříza, bouřka… jsou zakomponované do jednoho obrázku, což se možná zdá jednodušší, než to bylo vymyslet. Leckdy skutečně vymyslet téma obrázku, při kterém by se dala použít aspoň většina vypsaných slov, byla mírně náročná. Nicméně se podařilo a byla to zajímavá zkušenost.
Obrázek je na A5 čtvrtce, pastelky, kolem 2 - 2,5 hodin práce.
Víceméně jen takové dětské podání. Ale i to je občas fajn.

( Autor: Vendy Z. - pastelky Maped, tužky tvrdostí 3, 1 )

Zase zpět /2.6.2013/

2. června 2013 v 17:16 | Vendy |  Ostatní
Hlásím se více než po roce opět do "služby".
Nejprve nebyl čas, poté mě přešla veškerá chuť na psaní článků do blogu, nehledě na chvilkový útlum v kreslení a tak blog zůstal na téměř rok a půl v zapomnění.
Ráda bych to tu však znovu uvedla do pohybu, možná tu nebudou příspěvky každý týden, možná ani každý měsíc, ale něco nového je a bylo by fajn, kdyby to viděl i někdo jiný. Chvíli bude trvat, než sem doházím starší výtvory, ty se budu snažit přidávat v rozumných časových rozestupech, potom mohu přidat i nějaký výběr z fotek, které se za rok nastřádaly a až i ty dojdou, budou časové rozestupy závislé na tom, jak často budu tvořit.
To by bylo pro "nový začátek" asi vše :)